środa, 8 lipca 2015

Analogue: A Hate Story

Visual Novel
Rok wydania wersji angielskiej: 2012
Producent: Christine Love
Wydawca: Christine Love
Czas przejścia: 3~6 godzin
Można zakupić np. na: STEAM

W 25 wieku z ziemi w głąb kosmosu został wystrzelony statek kosmiczny, którego zadaniem było utworzyć kolonie w kosmosie. Jednakże kontakt z tym statkiem został utracony. 
Od tego czasu mija wiele lat i statek zostaje odnaleziony ponownie. 
Zadaniem bohatera tej gry jest odkrycie tajemnicy tego statku i zebranie wszelkich wiadomości jakie mogą się na nim znajdować.

Przy okazji poznamy tutaj dwie sztuczne inteligencje - Hyun-ae oraz Mute. Pomogą nam one w odkrywaniu tajemnic tego statku jak i poznamy historię Hyun-ae. 
Jak to w grach typu Visual Novel bywa czeka nas tutaj sporo czytania. Informacje, które poszukujemy zapisane są w formie jakby pamiętnika. W odkrywaniu wszelkich notatek oczywiście pomogą nam Hyun-ae oraz Mute. Łatwo da się również zauważyć iż Mute z jakiegoś powodu nie przepada za Hyun-ae. Oczywiście powód tego możemy znaleźć w którychś z wielu notatek. Analogue: A Hate Story posiada 5 zakończeń. Jednym z nich i najszybszym jest po prostu ściągniecie wszelkich informacji znajdujących się na komputerze i powrocie do domu. Pozostałe dwa polegają na 'zabraniu' ze sobą (oprócz informacji ze statku) Hyun-ae bądź Mute, natomiast ostatnie - zarazem 5 i 'najtrudniejsze' - polega na zabraniu obu z nich ze sobą.  

Szczerze powiedziawszy była to moja pierwsza 'poważniejsza' - o ile mogę tak powiedzieć - gra Visual Novel. Wcześniej miałam do czynienia jedynie z krótkimi, które prawie nie posiadały większej fabuły. Jednakże Analogue: A Hate Story nie mogę na pewno zarzucić braku fabuły, a już na pewno tego, że fabuła jest tutaj nudna. Chociaż początkowo nie sądziłam, że ta gra mogłaby mnie tak w ciągnąć szczególnie, że trochę mało było tutaj komunikacji między nami, a Hyun-ae, bądź też Mute. Po prostu wszelkie informacje, które uda nam się zdobyć i co za tym idzie - przeczytać - są napisane naprawdę ciekawie i tworzą bardzo fajną historię. Będziemy mogli dzięki temu nie tylko poznać to co wydarzyło się na tym statku, ale dzięki temu poznamy również bardziej Hyun-ae. 

W grze możemy wybrać płeć bohatera, którym gramy gdy któraś z AI nas o to zapyta. Nie wpływa to na zakończenie, bo pomimo tego iż 'zabranie' z nami którejś z AI równa się z prawdopodobną miłością do nas to jednak zadanie to jest wykonalne zarówno jeśli wybierzemy bycie kobietą, jak i bycie mężczyzną. Płeć może mieć tutaj wpływ głównie na zachowanie AI w stosunku do nas, co za tym idzie konwersacje jakie z nami będą one prowadziły jak i odpowiedzi mogą się wtedy różnić.
Po za tym graficznie gra wygląda naprawdę przyjemnie. Postacie są narysowane bardzo ładnie, na dodatek wszystko jest bardzo czytelne. Minusem jak dla mnie jest jedynie dźwięk. Nie ma tu zbytnio jakiejś muzyki, a dźwięk bardzo się powtarza i po chwili się nudzi.


Ocena: 8/10
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz